Prije mjesec dana mnogi su se pitali je li Njemačka najslabija karika Zapada kada je riječ o odnosu prema Rusiji. Razloga za to je bilo dosta, od plinovoda Sjeverni tok 2 preko velikog broja tzv. putiverstehera (njemački izraz za one koji opravdavaju Putina) u njemačkoj politici, napose u vladajućem SPD-u, pa do povijesnih razloga koji imaju korijen u Drugom svjetskom ratu.
Sjećamo se i prve njemačke pošiljke pomoći Ukrajini: pet tisuća kaciga.
Putinova invazija Ukrajine duboko je protresla Njemačku
U međuvremenu se sve to iz korijena promijenilo. Razlog za tu promjenu je jasan: Putinova invazija Ukrajine imala je golemi uticaj na razmišljanje njemačkog političkog establishmenta.
“U samo 30 minuta u nedjelju, 27. februara, njemački kancelar Olaf Scholz odbacio je desetljeća vanjske politike. Njegov govor u njemačkom parlamentu označava epohalni pomak”, konstatovao je Der Spiegel i dodao da je riječ o “historijskom govoru”.
Tokom svog govora na posebnoj sjednici Bundestaga, njemački kancelar Olaf Scholz opisao je implikacije Putinovog agresivnog rata kao “prekretnicu” pet puta. Ta prekretnica je dovela i do preokreta njemačke vanjske i obrambene politike.
Promjena desetljeća vanjske i sigurnosne političke doktrine
Novi socijaldemokratski kancelar Scholz je na vlasti manje od tri mjeseca, i sada je odbacio desetljeća njemačke posthladnoratovske vanjske i sigurnosne politike.
Dvije su ključne promjene: Njemačka Rusiju sada smatra prijetnjom, a ne nekoga s kime pod svaku cijenu treba surađivati i Njemačka je spremna početi izdašno ulagati u vlastite vojne snage. Čak se raspravlja o ponovnom uvođenju vojnog roka.
U Njemačkoj je i sama riječ naoružavanje desetljećima imala negativnu konotaciju. Ko se naoružavao, brzo je dobio etiketu ratnog huškača. To se promijenilo u roku od samo nekoliko dana.
Milijarde za njemačku vojsku
Važno je naglasiti da ovaj veliki preokret ima punu potporu svih koalicijskih partnera, dakle SPD-a, Zelenih i liberalnog FDP-a, kao i sada opozicijskih demokršćana koje predvodi Friedrich Merz. Jedino su desničarski AfD i tvrda ljevica Die Linke glasali protiv novih izdataka za vojsku, ali oni na nacionalnom nivou nikad nisu dio vlasti.
SPD, Zeleni i Ljevica su odbijali povećanje izdataka za obranu. O ovome također nema ništa u koalicijskom sporazumu ove vlade. No sada je kancelar Olaf Scholz rekao da će se čak i premašiti cilj. Njemačka će "od sada - iz godine u godinu - ulagati više od dva posto bruto domaćeg proizvoda u svoju obranu".
Lider FDP-a i ministar financija Christian Lindner obećao je u jutarnjoj emisiji ARD-a stvaranje moćne njemačke vojske: "Naš cilj je da tokom ovog desetljeća imamo jednu od najdjelotvornijih i najmoćnijih vojski u Europi." (Index.hr)
Pročitajte više: Njemačka zaplijenila superjahtu ruskog milijardera
Pratite nas na Facebook akter.ba- Preokret: Njemačka se naoružava, u 10 godina želi stvoriti najmoćniju vojsku Europe