Lažni QR kodovi i u Sloveniji: Sustav je mnogo ranjiviji nego što se čini

QR kodovi

Ne samo u Poljskoj i Sjevernoj Makedoniji, čini se da su računalni hakeri pronašli i nedostatke u slovenskoj aplikaciji zVem. Lažni QR kod s bilo kojim imenom i prezimenom trebao bi koštati oko 50 eura u kriptovalutama na internetu. Slovenska informatička novinarka također je uvjerena da je sustav puno ranjiviji nego što se čini izvana, rekavši da se rupa u sustavu može iskoristiti uz osnovno znanje programiranja.

U Ministarstvu zdravstva priznaju: svjesni smo događaja, slučajeve već istražuje Policija.

Ne samo strani hakeri, već i Slovenci doznali su kako krivotvoriti važeći PCT certifikat, uvjeren je računalni novinar Artur Švarc.

Bavim se tim stvarima i istražujem ih kao novinar, ali sam naišao na činjenicu da ih je bilo moguće dobiti ovdje nakratko”, rekao je Artur Švarc.

A cijena? Nekoliko puta niže nego u inozemstvu. Za lažni QR kod s bilo kojim imenom, prezimenom i datumom rođenja platili biste samo 50-ak eura u kriptovalutama, kaže Švarc.

Kada sam istraživao stvar, otkrio sam da sve dolazi iz same aplikacije zVem koju imamo za pohranu QR koda. Odnosno, sustav je puno ranjiviji nego što se to čini izvana , dodao je.

Potreban je samo odgovarajući softver da bi se proučile utrobe aplikacije, a za manipulaciju podacima i stvaranje valjanih lažnjaka potrebno je samo neko znanje iz programiranja.

Ubacite li svoje podatke na pravo mjesto u pravo vrijeme, kao da je netko promijenio registarske tablice na vašem automobilu tijekom vožnje”, ističe Schwartz.

Iz Ministarstva zdravstva danas su nam potvrdili da priča nije izmišljena, ali da se to doista dogodilo i u Sloveniji,piše 24ur.

Krivotvorenje QR kodova je kazneno djelo. Zato smo već sve predali inspekcijskim službama, ali i tijelima za provođenje zakona. Dopustite mi da pozovem svakog građanina da tome ne pristupa. Time ugrožava zdravlje i živote sebe i svih nas u blizini“, objasnio je državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Franc Vindišar .

“Svatko će formirati svoje mišljenje o tome gdje je napravljena greška, da ljudi, umjesto da razmišljaju kako bi se to što prije okončalo, pokušavaju zaobići sustav”, dodao je Schwartz.

Pitali su i Nacionalni zavod za javno zdravstvo kako će reagirati i kako će savjetovati javnost, no njihov odgovor nisu dobili.

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)