Što je autizam?
Često možemo čuti da se priča o autizmu, no znamo li što znači i predstavlja ovaj poremećaj? Viđenje autizma se mijenjalo kroz godine i dijagnostika je napredovala, tako sada imamo više informacija o ovom poremećaju.
Autizam je razvojni poremećaj kojeg karakterizira zaostajanje u razvoju socijalnih vještina, jezičnih vještina, kao i različitih oblika ponašanja. Termin autizam zapravo koristimo za osobe koje imaju poremećaj iz spektra autizma.
Bitno je naglasiti da je svako dijete posebno i specifično, te se iste metode i simptomi ne mogu primijeniti na svakom djetetu s autizmom. Postoji poznat citat kojeg stručnjaci koji rade s djecom s autizmom često ponavljaju: “Ukoliko ste upoznali jedno dijete s autizmom, upoznali ste samo jedno dijete s autizmom”.
Autizam se otkriva u ranom djetinjstvu. Može se prepoznati već oko 18. mjeseca života (iako nekad i ranije, a najkasnije kada je dijete staro 3 godine), no najčešće se simptomi prepoznaju u periodu od 2. do 3. godine. Što se prije otkrije i intervenira, veće su šanse da će dijete kasnije u odrasloj dobi bolje funkcionirati.
Djeca koja hrču ili imaju problema s ušima vjerovatnije će biti autistična, pokazuje studija.
Uobičajeni problemi s ušima, nosom i grlom bili su do tri puta vjerovatniji kod djece sa razvojnim poremećajem, otkrili su istraživači sa Univerziteta Bristol.
Problemi, koji također uključuju infekcije uha i apneju za vrijeme spavanja, mogli bi biti redovniji zbog razlika u položaju uha kod autističnih osoba.
Dr. Jean Golding je rekla: "Rani simptomi uha i gornjih disajnih puteva su češći kod onih kojima je naknadno dijagnosticiran autizam. Ovi znakovi uha i disanja mogu biti rani markeri povećanog rizika od autizma. Oni mogu otkriti porijeklo autizma".
Prema Nacionalnom društvu za autizam, oko 700.000 Britanaca živi s autizmom. Doživotno stanje utiče na ljude na različite načine, često uzrokujući poteškoće u društvenoj komunikaciji i interakciji.
Osobe s autizmom također češće preferiraju stroge rutine, kao što je jedenje iste hrane svaki dan, osjetljive su na zvuk, svjetlo ili dodir i mogu biti visoko fokusirane na interesovanja ili hobije.
Naučnici nisu sigurni šta tačno uzrokuje poremećaj, ali porodična anamneza, stariji roditelji i komplikacije trudnoće ili porođaja mogu povećati rizik.
Prethodne studije su ga povezivale sa problemima uha, nosa i grla (ENT), iako su se zasnivale na medicinskoj dokumentaciji. Stručnjaci nisu mogli biti sigurni da li je ta veza uzrokovana većom stopom dijagnoza, s obzirom da autistična djeca ionako češće posećuju svog doktora.
Najnovije istraživanje, objavljeno u BMJ Openu, zaobišlo je ovo gledanjem podataka iz velikog medicinskog ispitivanja. Proučavao je više od 10.000 male djece rođene u Engleskoj od 1990-ih, od kojih je 177 imalo "vjerovatnu" dijagnozu autizma.
Autistična djeca imala su 3,3 puta veću vjerovatnoću da će imati simptome "ljepljenog uha" ili infekciju uha i 2,2 puta veća vjerovatnoća da će imati gubitak sluha tokom prehlade u dobi od 30 mjeseci.
Kojih je osam uobičajenih problema sa ušima, nosom i grlom povezanih s autizmom?
- Disanje na usta
- Hrkanje
- Apneja u snu
- Povlačenje za uši
- Uši su crvene i bolne
- Gnoj/sluz iz ušiju
- Pogoršanje sluha tokom prehlade
- Rrijetko sluša
Povlačenje za uši bilo je 3,8 puta češće u 40. mjesecu, dok su šanse za hrkanje bile 1,9 puta veće u istoj dobi.
Dr. Amanda Roestorf iz Autistica je rekla: "Studija pruža zanimljive uvide u potencijalnu povezanost simptoma ORL i autizma.
"Djeca s autizmom imaju veću vjerovatnoću da dožive probleme i fizička zdravstvena stanja povezana s infekcijama uha, slušnom osjetljivošću i problemima sa sluhom. Nalazi studije pružaju osnovu za razmatranje puteva liječenja ORL problema kod autistične djece u općoj praksi i sekundarnoj nezi", dodaje.
Pročitajte i ovo: Tri namirnice koje najzdraviji ljudi jedu za doručak
Pratite nas na facebook akter.ba -Kojih je osam uobičajenih problema sa ušima, nosom i grlom povezanih s autizmom?
Kojih je osam uobičajenih problema sa ušima, nosom i grlom povezanih s autizmom?