Sirova nafta je prije jednog stoljeća bila najvrjednija tvar na planeti, no pandemija koronavirusa dovela je do pada cijene po barelu. Cijena crnog zlata vratila se na razinu prije pandemije tek u veljači.
Ali kako su prošli dijamanti, zlato i platina? A postoji i niz drugih opskurnih materijala za koje vjerojatno nikada niste čuli da je ta cijena visoka jer su iznimno rijetki, teško ih je izdvojiti ili cijeniti zbog vrlo jedinstvenih svojstava.
Iranski kavijar od beluge: 2,66 USD po gramu
Možda se čini čudno da su sirova riblja jaja među najpoznatijim i najskupljim tvarima na svijetu, ali gurmani će vam reći da nema boljeg okusa.
Iranski kavijar od beluge najskuplji je kavijar na svijetu po prijavljenoj cijeni od 80 USD (unci), što iznosi 2,66 USD po gramu.
Belugi, ribi od koje se proizvodi ovaj rijetki kavijar, obično je potrebno 10 godina da počne proizvoditi jaja, a riba je trenutno iznimno rijetka zbog prekomjernog ribolova.
Crème de la Mer: 6,33 USD po gramu
Crème de la Mer je 'čudotvorna' krema protiv starenja koja trenutno košta 190 dolara za kutiju od 30 grama, koja košta 6,33 dolara po gramu.
Poznata po smanjenju bora, Crème de la Mer je najpoznatija hidratantna krema na svijetu, a trenutno je u vlasništvu kozmetičkog diva Estée Lauder.
Neki od njegovih sastojaka koji prkose starenju uključuju morske alge, prirodna morska i biljna ulja, ekstrakt limete i sredstva za razrjeđivanje nalik vosku.
Talijanski bijeli tartufi: 7,05 USD po gramu
Tartufi bilo koje sorte notorno su skupa hrana, ali ultra rijetki talijanski bijeli tartufi zauzimaju prvo mjesto na ljestvici. Prema Truffle.farmovom alatu za praćenje cijena tartufa, ovi se tartufi prodaju po nevjerojatnih 211,64 USD po unci (30 g), što je oko 7,05 USD po gramu.
To'ak čokolada: do 9 USD po gramu
To'ak čokolada je najskuplja čokolada na svijetu, a proizvodi je jedna kompanija u Ekvadoru, koja koristi tehnike odležavanja u bačvama slične onima koje koriste proizvođači viskija.
Pločica od 50 grama najbolje To'ak čokolade može koštati čak 450 dolara (325 funti), što iznosi 9 dolara po gramu.
U središtu šanka pronaći ćete rijetko nasljeđe nacionalnog kakaovca koje je testirano na DNK. Izuzetno skupo slatko sadrži 77% čistog kakaovca iz Ekvadora, koji je dozrijevao tri godine.
Šafran: oko 11,74 USD po gramu
Jedan od najskupljih ukrasa na svijetu je čudesno aromatičan šafran. Ovaj ljuti začin cvjetnica je koja se koristi na razne načine.
Šafran se koristi kao sredstvo za bojenje, začin, za miris riže, a također i kao prirodni lijek za borbu protiv svega, od depresije do menstrualnih grčeva.
Njegov suptilni okus i ljekovita svojstva čine šafran jednom od najtraženijih tvari na planeti, a košta ga i do 11,74 dolara po gramu perzijskog šafrana prvog razreda.
Platina: 30,74 USD po gramu
Platina je metal koji je vrlo tražen za nakit, ali ima i mnoštvo drugih namjena. Platina se može koristiti u znanstvenim pokusima, a koristi se i u lijekovima protiv raka.
Metal je zapravo toliko rijedak da se sva vađena platina uklapa u dnevnu sobu prosječne veličine, što ga čini rjeđim od zlata.
Mnogi su plemeniti metali izgubili vrijednost zbog pandemije koronavirusa, jer su neizvjesna tržišta navela investitore da trguju ulaganjima za gotov novac. Kako je pandemija koronavirusa pogodila prošle godine, cijene platine pale su za 40% u razdoblju od februara do augusta 2020. prema Reutersu, ali godinu dana kasnije cijena se povukla i sada iznosi 30,74 USD po gramu.
Zlato: 58,14 USD po gramu
Iako su ga cijenili svi, od drevnih astečkih plemena do hip-hop MC-a na vrhu ljestvice, zlato je mnogo više od sjajnog metala koji odiše slikom bogatstva.
Zlato se može upotrijebiti za električnu vodljivost ili čak jesti u obliku zlatnog lista, i ostaje jedna od najskupljih tvari na Zemlji. U kriznim vremenima, poput pandemije koronavirusa, analitičari brzo vide što će se dogoditi s cijenom plemenitog metala jer se to smatra ulaganjem u sigurno utočište.
Iako je cijena zlata u početku porasla prošle godine, dosegnuvši vrhunac na 66,46 USD. Zapravo, izgubio je više od 10% u vrijednosti od tih visokih vrijednosti.
Zlato je trenutno po cijeni od 58,14 USD po gramu. Cijepljenje protiv COVID-19 pomoglo je ponovnom porastu cijena zlata dopuštajući da se gospodarske aktivnosti diljem svijeta počnu vraćati u normalu.
Paladij: 64,45 USD po gramu
Ovaj srebrnobijeli metal jedan je od najrjeđih metala na svijetu i obično je jako tražen jer je ključna komponenta u katalizatorima, koji se nalaze u ispušnim plinovima automobila. Više od 80% paladija koristi se na ovaj način, ali metal se koristi i u nakitu, gdje se ponekad naziva i "bijelo zlato".
Tokom pandemije paladij je bio bolji od zlata, a njegova trenutna cijena iznosi 2.002 USDza uncu ili 64,45 USD po gramu.
Analitičari predviđaju da bi se cijena mogla nastaviti povećavati tijekom 2021. zbog problema s opskrbom; na primjer, Nornickel, najveći svjetski proizvođač paladija, zatvorio je rudnike zbog problema s vodom.
Gusjenica gljiva: do 125 USD po gramu
Riječ "gljiva" obično ne sugerira nešto visoko vrijedno, ali hibridna gusjenica gljiva koja živi i ubija gusjenice može se prodati do tri puta više od njezine težine u zlatu.
Ova mesožderna gljiva najskuplji je parazit na svijetu i pojavljuje se samo nekoliko tjedana svake godine u udaljenim dijelovima Nepala, Indije, Tibeta i Butana. Stoljećima je bio ključni sastojak tibetanskih i kineskih lijekova, a njegova oskudica i poteškoće u nabavci znače da se jedan gram može prodati za bilo gdje između 30 i 125 dolara . To iznosi 63.000 dolara po kilogramu.
Gljiva je ta koja vrti novac i stručnjaci vjeruju da do 80% prihoda kućanstva na Tibetanskoj visoravni i Himalaji dolazi od prodaje parazita.
Iridij: 173 USD po gramu
Iridij je nusprodukt proizvodnje nikla i bakra i gust je, srebrno bijeli metal. To je metal otporan na koroziju na planeti i rutinski se koristi kao sredstvo za učvršćivanje legura platine.
Naći ćete ga upotrijebljenim u vrhovima olovaka i ležajevima kompasa te za izradu lončića na vrlo visokim temperaturama. Razlog zbog kojeg je tako skupo koštati 5.200 USD po unci (30 g), odnosno 173 USD po gramu, prema brojkama s metaldaily.com, je taj što je to jedan od najrjeđih elemenata pronađenih u Zemljinoj kori.
Rodij: 675 USD po gramu
Još jedan rijedak i vrijedan plemeniti metal je rodij, koji je trenutno najskuplji metal na svijetu. Slično paladiju, ovaj srebrnobijeli i tvrdi metal otporan na koroziju uglavnom se koristi u proizvodnji katalizatora (na slici) u automobilima.
Međutim, rodij ima kvalitete zbog kojih je proizvođačima automobila još poželjniji jer metal bolje uklanja dušikove okside iz isparenja vozila i lakše se ugrađuje u postojeće pretvarače.
Potražnja za rodijem u automobilskoj industriji u početku je pala kao posljedica pandemije, pa tako i njegova vrijednost. No, od tada se vratio i sada određuje cijenu od 20.250 USD za uncu, što znači da bi vam gram rodija vratio 675 USD.
Soliris: 22.733 USD po gramu
Možda niste nikad čuli za to, ali Soliris je vrlo vrijedan lijek koji se koristi za liječenje ultra rijetke bolesti koja se naziva atipični hemolitički ureemijski sindrom (aHUS).
To je također jedan od najskupljih lijekova na svijetu, koji košta nevjerojatnih 6.820 dolara za bočicu od 300 mg, što je jednako 22.733 dolara po gramu.
Odbor za reviziju cijena patentiranih lijekova 2017. godine donio je odluku da je Alexion, farmaceutska tvrtka koja proizvodi Soliris, prodavala lijek po pretjeranoj cijeni od 2009. do 2015. godine.
Serendibite: 90.000 USD po gramu
Kad je riječ o rijetkim i skupim dragim kamenjem, ne može se mnogo mjeriti s izuzetnim i jedinstvenim serendibitnim inosilikatnim mineralom.
U početku otkriven u Šri Lanki 1902., a nedavno i u Mjanmaru, ovaj rijetki mineral može koštati oko 18.000 dolara po karatu - iako neke procjene ukazuju na to da bi cijene mogle biti mnogo veće, čak i do 2 milijuna dolara po karatu. Sa složenim kemijskim sastavom, ovaj vrlo traženi inosilikat uglavnom se koristi u ultra skupocjenom nakitu.
Dijamanti: čisti jednokaratni dijamanti 134.750 USD po gramu
Za dijamante se kaže da su djevojčin najbolji prijatelj - ali i oni su upravitelja banke. Iako cijena dijamanta uvelike ovisi o njegovoj kvaliteti i rezanju, čisti jednokaratni dijamant obično se kreće od 1.910 USD (1.381 £) do 15.650 USD.
To je otprilike jednako $ 9,500- $ 78,250 po gramu. Iako mnogi vjeruju da je ogromna cijena posljedica nedostatka dijamanata, istina je da nisu svi dijamanti rijetki. No, oni rjeđi su skuplji i koštaju do 26.950 dolara po karatu ili 134.750 dolara po gramu.
Californium 252: 27 milijuna dolara po gramu
Možda ste čuli izraz 'dizajnerski lijekovi', ali 'dizajnerske kemikalije' također su velika stvar.
Kalifornij 252 poseban je izotop koji se koristi za pronalaženje slojeva vode i nafte u naftnim bušotinama. Poluživot ovog sintetičkog radioaktivnog elementa iznosi 2,645 godina, a proizvode ga nuklearni reaktori.
Kemikalija je prvi put napravljena 1950. u Berkeleyu u Kaliforniji i može koštati nevjerojatnih 27 milijuna dolara po gramu.