Iako studije pokazuju pozitivne rezultate o miješanju vakcina AstraZenece i Pfizera, još uvijek postoje sumnje koje ostaju.
Da je Shakespeare živ, rekao bi: "Dobiti ili ne dobiti, to nije pitanje", dok juri ljude da se vakcinišu.
Nedavno je njemačka kancelarka Angela Merkel dobila vakcinu Moderna kao drugu dozu nakon što je cijepljena vakcinom AstraZeneca-Oxford.
Njemački stalni odbor za vakcinaciju (STIKO) takođe je savjetovao onima koji su kao prvu injekciju dobili vakcinu protiv AstraZenece, da kao drugu dobiju vakcinu protiv mRNA, "bez obzira na dob".
Kanadski Nacionalni savjetodavni odbor za imunizaciju (NACI) također je preporučio miješanje vakcina i izjavio: "Vakcina protiv mRNA sada je poželjna kao druga doza za pojedince koji su primili prvu dozu vakcine AstraZeneca / Covishield."
Španjolski odbor za bioetiku rekao je ljudima da dobiju mRNA vakcinu nakon prve doze AstraZenece. Međutim, rekli su i da je važno samo uzimanje druge doze, čak i ako to znači uzimanje druge doze vakcine AstraZeneca.
U SAD-u Uprava za hranu i lijekove (FDA) još nije preporučila miješanje cjepiva.
Smjernice Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) navode da "COVID-19 cjepiva nisu zamjenjiva." Međutim, pod olakšavajućim okolnostima, osoba može dobiti drugu vakcinu.
Pa gdje nas to dovodi do miješanja vakcina? Postoje li negativni nuspojave? Možemo li u Indiji dobiti dvije različite vrste vakcina?
Vakcine AstraZeneca i Johnson & Johnson primjeri su adenovirusnih cjepiva, dok Pfzier i Moderna koriste mRNA. Sputnik V je takođe vakcina protiv adenovirusa, ali sastoji se od dva različita snimka. S druge strane, kovaksin se stvara pomoću inaktiviranog ili mrtvog virusa.
Ova se cjepiva potpuno razlikuju i "djeluju na drugačiji način, proizvode se na drugačiji način, način na koji pokreću imunološki odgovor također se razlikuje", kaže dr. Rohan Sequeira, savjetnik za opću medicinu, bolnica Jaslok i Istraživački centar.
Ovo je faktor podjele za zdravstvene stručnjake. Neki su za kad se priča o miješanju vakcina, ali drugi još nisu uvjereni.
Doktorica Kate O’Brien, direktorica cjepiva Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) rekla je za Associated Press, „Na osnovu osnovnih principa kako cjepiva djeluju, mi mislimo da će režimi miješanja i podudaranja funkcionirati“.
Dr Sunil Jain, šef hitne medicine, bolnica i istraživački centar Jaslok takođe preporučuje miješanje COVID-19 cjepiva.
Međutim, Daniel Altmann, imunolog sa Imperial College u Londonu, ima nekoliko različitih briga. Rekao je Natureu da bi ponovljeni dozi vakcina zasnovanih na virusima mogli postati manje efikasni jer imuni sistem generiše odgovor na adenovirus. S druge strane, cijepljenje mRNA ima tendenciju da izazove teže štetne efekte kada se doze povećaju. Pandemija koronavirusa je prvi put da su mRNA vakcine odobrene i ne postoji način da se zna šta se može dogoditi ako se kombinira sa adenovirusnom vakcinom.
Dr Tushar Tayal, Odjel za internu medicinu, bolnice CK Birla, Gurgaon ne savjetuje zamjenu vakcina, jer indijska vlada preporučuje završetak nečijeg tečaja cijepljenja istom vakcinom.
Različite studije o miješanju vakcina
Da bi se shvatila sigurnost i efikasnost miješanja vakcina, provode se različite studije koje su u različitim fazama dovršetka. Budući da znamo da su ova cjepiva sigurna za ljude i da su učinkovita protiv SARS-CoV-2, istraživači su poduzeli sljedeći korak kako bi utvrdili da li se međusobno dobro igraju i pozivaju li na jači imunološki odgovor.
Ispitivanje španskog CombivacS-a: 600+ ljudi, koji su primili jednu dozu vakcine AstraZeneca, učestvovalo je u ispitivanju. Dvije trećine sudionika dobilo je Pfizer kao drugu dozu. Preliminarni rezultati pokazali su da su razvili 37 puta više antitijela za neutralizaciju SARS-CoV-2 i četiri puta više imunih ćelija specifičnih za SARS-CoV-2 od onih koje su dobile samo jednu dozu AstraZenece.
Studija Com-COV: 830 dobrovoljaca, starijih od 50 godina, učestvovalo je u studiji koju je vodio Oxford kako bi saznali da li bi miješanje vlastite vakcine s Pfizerom stvorilo bolji imunološki odgovor. Isprobali su dvije varijante rasporeda vakcina - Pfizer praćen AstraZenecom i AstraZenecom praćen Pfizerom. Nakon četiri tjedna, vakcinisani Astrazenecom, a zatim Pfizer, u razmaku od četiri tjedna, stvorili su bolji imunološki odgovor. Čekaju i rezultate 12-nedeljnog ispitivanja.
Sputnik V: Rusko razvijeno cjepivo Sputnik V predstavilo je novu verziju nazvanu Sputnik Light. Trebao bi djelovati kao pomoćni pucanj i navodno se može upariti sa AstraZenecinom vakcinom. Vlasti su izjavile da će provesti studiju kako bi znale koliko će vakcine biti efikasne u kombinaciji.
Ove studije pokazuju da, da, možete miješati i podudarati svoju vakcinu. I dok se neke zemlje odobravaju, Indija to ne podržava. Međutim, postoje žamori da je to moguće.
Moguće nuspojave pri miješanju vakcina
Miješanje vakcina nije nova tehnika. Prvo kombinirano cjepivo stvoreno je i primijenjeno 1948. godine za liječenje pojedinačne difterije, tetanusa i hripavca (DTP), a u početku se koristilo za vakcinaciju beba i djece 1948. godine.
Čak i ako gore spomenute studije pokažu da je sigurno miješati doze, uvijek postoje izuzeci od pravila. Nešto što smo naučili s cjepivom AstraZeneca - trombocitopenija.
Jain upozorava da bi miješanje Pfizera i AstraZenece moglo povećati učestalost blagih do umjerenih nuspojava. Međutim, „ovi simptomi“, kaže on, „bili su kratkog vijeka - trajali su ne duže od nekoliko dana - i nije bilo hospitalizacija ili drugih sigurnosnih problema.“
Otkako su se pojavili izvještaji o krvnim ugrušcima povezanim s AstraZenecom, mnoge su ih zemlje od tada zabranile. Ljudi koji su dobili prvu dozu nisu imali drugu mogućnost nego uzeti drugu vakcinu.
„Miješanje i podudaranje omogućava završetak imunizacije uz istovremeno osiguranje sigurnosti. Dokazi sugeriraju da takvo miješanje "ima dobar sigurnosni profil" ", dodao je.
Sequeira je također rekao da nije čuo nijedan izvještaj o pacijentima koji su imali bilo kakve štetne posljedice.
Kaže da "postoji mogućnost da bi to moglo stvoriti drugačiju vrstu imunološkog odgovora."
Maureen Ferran, izvanredna profesorica biologije s Rochester Institute of Technology rekla je da bi miješanjem i usklađivanjem vakcina moglo pomoći ubrzanju globalne vakcinacije i bržem prekidu pandemije. Takođe bi mogao „pokrenuti snažniji, dugotrajniji imunološki odgovor … bolje zaštititi ljude od novih verzija“.