Za bijeli luk važi da je najbolji prirodni lijek protiv virusa i prehlada. Njegovi ljekoviti sastojci poznati su od davnina. Preporuke da ga svakodnevno koristite naročito su aktualne u zimskom periodu kada sa svih strana vrebaju virusi.
Naučnici su potvrdili da konzumiranje bijeloga luka na prazan želudac povećava njegovu djelotvornost u smislu prirodnog antibiotika jer su bakterije otkrivene i ne mogu se obraniti od svojstava koje ima bijeli luk.
Evo za što ga možete koristiti i kako izbjeći neugodan miris i zadah! Bijeli luk ima snažno dezinfekcijsko, antibakterijsko i fungicidno djelovanje koje se lako može uporediti s najboljim antibioticima, ali kada ga pojedete na prazan želudac, učinak je mnogo jači.
Bijeli luk sadrži oko 400 aktivnih sastojaka, bogat je vitaminima i mineralima kao što su adenozin, alicin, aminokiseline, biljna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzimi, eterična ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor i fosfor.
Redovnom upotrebom bijeli luk potiče prokrvljenost i olakšava protok krvi, snižava povišeni krvni pritisak i masnoće u krvi, kao i bolesti srca.
Osim toga, odličan je antioksidans. Antibakterijska i antivirusna svojstva bijelog luka itekako su poznata.
Bijeli luk i njegovi sastojci podvrgnuti su brojnim istraživanjima koja su masovno dokazala njihovo djelovanje na infekcije uzrokovane bakterijama i virusima. Istraživanja potvrđuju i da bijeli luk ima značajna antikancerogena svojstva. Redovno konzumiranje većih količina bijelog luka smanjuje rizik od pojave mnogih vrsta raka, posebno raka rektuma i bubrega.
Ovo je tek nekoliko konkretnih slučajeva u kojima vam bijeli luk može biti od velike pomoći
1. Imate li na tijelu bradavicu ili sličnu izraslinu, stavite na to mjesto prerezani komadić bijelog luka i zatvorite to mjesto flasterom. Ostavite preko noći i ponavljajte nekoliko dana dok bradavica posve ne otpadne.
2. Boli li vas uho, prokuhajte dva česna bijelog luka pa nekoliko kapi nakapajte u uho.
3. Kod reumatskih bolova natrljajte prerezani režanj bojelog luka na bolno mjesto, bol će popustiti.
4. Patite li od nesanice, navečer jedite salatu s bijelim lukom
5. Bole li vas mišići, jedite bijeli luk, opušta mišiće.
Kako izbjeći neugodan miris?
Zbog problema s neugodnim mirisom koji ostaje uslijed konzumiranja svježeg bijelog luka, većina ljudi ga skoro nikada ne koristi sirovog. Bijeli luk najzdraviji je u sirovom obliku i to tako da se prije upotrebe na nekoliko minuta zgnječi ili isjecka te odstoji na zraku da bi se stvorili odgovarajući kemijski elementi , prije svega alicin.
Ovako pripremljen bijeli luk je najzdraviji, ali stvara najviše neugodnog mirisa. Ipak pronašli smo i isprobali jedno dobro rješenje koje će vam omogućiti korištenje bijelog luka u sirovom obliku bez imalo neugodnog mirisa, prenosi portal zdravljebezdoktora.com.
Potrebno je naći domaći sitniji luk. Naglašavamo domaći jer smo preplavljeni velikim i “sumnjivim” bijelim lukom uvezenim iz Kine.
Ugrubo rukama ogulite cijelu lukovicu na češnjeve ili režnjeve. Izdvojite 2-3 sitna režnja i stavite ih u malo vode da odstoje desetak minuta. Nakon toga izvadite ih iz vode i jednostavno prstima ogulite kožicu koja će se lako skinuti s mokrog i natopljenog režnja. Nemojte koristiti nož jer je bitno da ne oštetite niti zarežete režanj. On mora ostati cijeli i netaknut što je ključ za korištenje bijelog luka bez mirisa.
Kada ste ogulili režnjeve popijte ih s čašom vode cijele baš kao što pijete tablete. Uradite to na prazan stomak najbolje barem 45 minuta prije jela. I to je sve.
Pročitaj više: Limun, bijeli luk, soda bikarbona nisu uvijek dobar odabir za vašu kožu!