Svjetska banka saopćila je danas da je obustavila sve svoje programe u Rusiji i Bjelorusiji zbog ruske invazije na Ukrajinu i "neprijateljstva protiv naroda Ukrajine".
Reuters piše da je Svjetska banka u saopćenju navela da nije odobrila nikakve zajmove niti ulaganja u Rusiji od 2014. godine kada je ova država anektirala Krim, ukrajinski region.
Također su iz ove multilateralne razvojne banke istakli i to da Bjelorusiji od sredine 2020. godine nije odobrila nikakvo novo kreditiranje kada su Sjedinjene Američke Države uvele sankcije ovoj zemlji zbog održanih spornih predsjedničkih izbora.
#BREAKING World Bank halts all projects in Russia and Belarus pic.twitter.com/K38iQJm13t
— AFP News Agency (@AFP) March 2, 2022
Obaveze Svjetske banke za kreditiranje Bjelorusije iznosile su ukupno 308 miliona dolara u 2020., prema podacima sa njene zvanične stranice, sa aktivnim projektima uključujući onaj koji se odnosi na grijanje na biomasu, razvoj šumarstva i modernizaciju obrazovanja.
Svjetska banka je pozajmila više od 16 milijardi dolara Rusiji od ranih 1990-ih. Najnoviji odobreni projekti uključuju program za mlade na Sjevernom Kavkazu 2013. godine i program kulturnog nasljeđa iz 2010. godine, također se navodi u podacima na stranici ove banke.
Odluka da se obustave svi programi u Rusiji i Bjelorusiji uslijedila je dan nakon što su čelnici Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda izjavili da se utrkuju da obezbijede milijarde dolara dodatnih sredstava Ukrajini u narednim sedmicama i mjesecima, upozoravajući da bi rat mogao rezultirati i “značajnim prelivanjem” na druge zemlje.
Evropska unija, Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i drugi uveli su Rusiji širok spektar sankcija nakon njene invazije na Ukrajinu.
Sankcije, između ostalog podrazumijevaju, zamrzavanje imovine, zabranu putovanja i druga ograničenja brojnim ruskim pojedincima, uključujući i samog predsjednika Vladimira Putina.
Rusija svoje akcije u Ukrajini naziva “specijalnom operacijom”.
Pročitajte više: Koliko nuklearnog oružja ima Rusija? Koliko bismo trebali biti zabrinuti?
Pratite nas na Facebook akter.bahttps://www.facebook.com/www.akter.ba