Ukrajina: Borbe eskaliraju uprkos pregovorima o prekidu vatre

Uprkos pregovorima

Borbe su nastavljene petog dana ruske invazije na Ukrajinu, uprkos razgovorima usmjerenim na osiguranje primirja.

U raketnim udarima ubijeno je na desetine civila u drugom gradu u zemlji, Harkivu, dok su se sirene za vazdušni napad ponovo oglasile u glavnom gradu Kijevu.

Bilo je izvještaja o žestokom granatiranju grada Černihiva na sjeveru zemlje.

Rusija napada Ukrajinu na nekoliko frontova, ali njeno napredovanje je usporen ukrajinskim otporom.

Sva tri grada ostaju pod kontrolom Ukrajine.

Daleko od ratišta, nastavljeni su ekonomski i diplomatski potezi.

Predsjednik Vladimir Putin zabranio je Rusima da prenose novac u inostranstvo dok pokušava da zaustavi pad vrijednosti rublje nakon uvođenja sankcija.

I na rijetkoj hitnoj sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija čuo se zahtjev generalnog sekretara za hitnim prekidom neprijateljstava.

U međuvremenu, na sjevernoj granici s Bjelorusijom, ukrajinski i ruski zvaničnici završili su svoju prvu rundu pregovora.

Bilo je malo očekivanja da će sjednica donijeti napredak. Ukrajinski zvaničnik je rekao da će se obje strane sada vratiti u svoje glavne gradove na dalje konsultacije prije druge runde pregovora.

Rusija je rekla da su se obje strane složile da nastave razgovore i da će se ponovo sastati "u narednih nekoliko dana".

Video snimci dijeljeni na društvenim mrežama prikazuju rakete koje slijeću u Harkov. Što su neki analitičari odbrane opisali kao tipično za napad kasetnom municijom na gusto urbano područje.

Učinjeni su pokušaji da se nametne globalna zabrana kasetne municije, pri čemu se 110 zemalja složilo da ih stavi van zakona prema konvenciji iz 2008. godine. Međutim, ni Rusija ni Ukrajina ga nisu potpisale.

Grupa za ljudska prava Amnesty International optužila je Rusiju za neselektivnu upotrebu oružja u naseljenim područjima. Što bi moglo predstavljati ratni zločin.

Rusija je ranije negirala da cilja na stambena područja.

U Kijevu je najveći dio ruskih snaga oko 30 km (19 milja) izvan sjevera grada, usporen žestokim ukrajinskim otporom, prema Ministarstvu odbrane Ujedinjenog Kraljevstva.

Ali izvještaji o novim borbama na periferiji glavnog grada primorali su stanovnike da se vrate u svoja skloništa u ponedjeljak navečer.

Drugi video koji kruži društvenim mrežama prikazuje ogromne oblake dima u zapaljenom tržnom centru u Černihovu, još jednom gradu koji je bio pod pritiskom ruske ofanzive.

Jedna učiteljica u Černjigovu, Oksana Buryak, rekla je za BBC da je situacija "kao iz nekog horor filma".

Srca su nam slomljena, ništa ne razumijemo, rekla je.

„Peti dan mi, moja zemlja, moj grad, moja porodica, moji roditelji i moj brat, moj voljeni sin, živimo sa strahom u nehumanim uslovima.

Na jugu, ruske snage pokušavaju da preuzmu kontrolu nad ključnom strateškom lukom Mariupolj, u blizini Krima koji je anektirao Rusiji. Ukrajina je demantovala izvještaje da je Zaporožje, gdje se nalazi najveća evropska nuklearna elektrana, palo u ruke Rusije.

Ukrajinski ministar unutrašnjih poslova Denys Monastyrskyy, govoreći za BBC, rekao je da je situacija u cijeloj zemlji "ozbiljna, ali stabilna".

"Svaki dan neprijatelj šalje sve više i više snaga. Ali naše slavne oružane snage u osnovi uništavaju sve što stigne u Kijev. Kijev ostaje mjesto glavnog udara", dodao je on.

"Stvaramo mobilne grupe za traženje i hvatanje sabotera. Imamo do 100 takvih grupa aktivnih u Kijevu, u zavisnosti od doba dana."

Šefica UN-a za ljudska prava, Michelle Bachelet, rekla je da su milioni civila bili primorani da se zbijaju u improvizovanim skloništima za bombe. Kao što su podzemne željezničke stanice kako bi izbjegli eksplozije.

Od početka invazije u četvrtak, njena kancelarija je zabilježila 102 smrtna slučaja civila, uključujući sedmoro djece - i više od 300 povrijeđenih.

"Prave brojke su, bojim se, znatno veće", rekla je ona.

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)