Sjedinjene Američke Države poduzimaju hitne mjere kako bi zabranile transakcije američkim dolarima s ruskom centralnom bankom i potpuno blokirale ruski fond za direktna ulaganja, rekli su visoki zvaničnici administracije.
Ovi koraci imaju za cilj da spriječe Rusiju da pristupi "fondu za crne dane" na koji su zvaničnici rekli da je Moskva očekivala da će se osloniti tokom invazije na Ukrajinu. Umjesto da koristi rezerve za ublažavanje pada rublje, Rusija više neće moći pristupiti sredstvima koja drži u američkim dolarima.
Nove sveobuhvatne sankcije, koje su preduzele Njemačka, Francuska, Velika Britanija, Italija, Kanada, Evropska unija i drugi, dolaze pošto je ruska ekonomija već u slobodnom padu.
"Putinov ratni kovčeg od 630 milijardi dolara rezervi je važan samo ako ga možete iskoristiti za odbranu njegove valute, posebno prodajom tih rezervi u zamjenu za kupovinu rublje. Nakon današnjih akcija to više neće biti moguće, a tvrđava Rusija će biti razotkrivena kao mit", rekao je zvaničnik Bijele kuće.
U telefonskom razgovoru s novinarima u ponedjeljak ujutro, visoki zvaničnik administracije rekao je da je taj potez "kulminacija višemjesečnog planiranja i priprema u našim vladama preko tehničkih, diplomatskih i političkih kanala, uključujući i na najvišim nivoima", piše CNN.
"Bili smo spremni i to nam je omogućilo da djelujemo u roku od nekoliko dana, a ne sedmica ili mjeseci, od Putinove eskalacije", rekao je zvaničnik.
Drugi zvaničnik kazao je kako je njihova strategija, pojednostavljeno rečeno, da osiguraju da ruska ekonomija ide unazad sve dok je predsjednik Putin odlučan da nastavi sa svojom invazijom na Ukrajinu.
U pokušaju da ublaži uticaj sankcija na američke i evropske potrošače energije, Ministarstvo finansija izuzeće većinu transakcija u vezi sa energijom iz sankcija, što je značajno smanjenje u sankcijama.
Jedan zvaničnik nazvao je tekuće sankcije "začaranom povratnom spregom koja je pokrenuta Putinovim vlastitim izborima i ubrzana njegovom vlastitom agresijom".
Sankcije, također, u potpunosti blokiraju Ruski fond za direktna ulaganja i njegovog izvršnog direktora Kirila Dmitrijeva. Zvaničnici su rekli da su oni "simboli duboko ukorijenjene ruske korupcije i globalnog trgovanja uticajem".
"Današnje akcije predstavljaju najznačajnije akcije koje je američki trezor preduzeo protiv ekonomije i imovine ove veličine. Ono što ovu imovinu također čini značajnom nije samo količina imovine ili veličina zemlje na koju ciljamo, već i brzina kojom su naši partneri i saveznici radili s nama na sprovođenju ovog odgovora", rekao je drugi zvaničnik.
Upitan o potencijalnim dodatnim sankcijama Bjelorusiji, koja je izgleda spremna za podizanje svoje uloge u invaziji Rusije na Ukrajinu, zvaničnik je rekao da SAD "veoma pažljivo" prati događaje i da bi sankcije Bjelorusiji "bile mnogo veće". (Klix)