Afganistan: Kabul je bio središte kulture, ali i mode u Aziji (Foto galerija)

"U Afganistanu živi 18 milionaa žena. Ne možete ih tek tako natjerati da nestanu ili ostanu zatvorene iza vrata domova, a ne mogu ni ubiti svih 18 miliona", rekla je afganistanska aktivistica.

Talibani ženama u periodu njihove vladavine, od 1996. do 2001. nisu dopuštali da izlaze iz kuće bez muškarca.

Rad i obrazovanje nisu dolazili u obzir. Morale su nositi burku i biti u potpunosti prekrivene.

Proći ćemo fotografijama kroz modnu historiju Afganistana, te vidjeti kako je to izgledalo nekada. Danas je teško vjerovati da su se u Afganistanu nosile mini suknje, a na radiju slušao rock.

Sloboda mode u prijeratnom Afganistanu

Safia-Tarzi-šezdesete-afganistanski-modni dizajner - Foto Pinterest

Američka invazija svrgnula je Talibane, vjerovatno jedan od najluđih režima u istoriji. Međutim, stavovi prema Afganistankama, istaknuti šokantnim i varvarskim ubistvom mlade Farkhunde Malikzade u Kabulu, te kasnijim blažim kaznama njenih ubica, nažalost nisu promijenjeni. Tri decenije rata, invazije i vjerskih pobuna vratile su Afganistanke u mračno doba.

Studentska moda u prijeratnom Afganistanu-1970-ih

Iako se do sada vrlo malo može pronaći o afganistanskoj ženskoj modi, evo nekoliko jedinstvenih trenutaka iz afganistanske modne prošlosti.

Afganistan 1920 -ih

Mnogo prije mnogih evropskih država, suveren Afganistana Amanullah Khan donio je zakone koji unapređuju ženska prava.

Za njegova vladanja Afganistan je 1919. stekao neovisnost. Kad je počeo provoditi pravne, administrativne i prosvjetne reforme po uzoru na Europu, nezadovoljni feudalci i muslimansko svećenstvo primorali su ga na abdikaciju. Odselio se iz Afganistana.

1919. Emir 
Amanullah Khan je legalizirao žensko pravo glasa, godinu dana prije žena u SAD -u!
Soraya Tarzi
Soraya Tarzi

Njegova supruga Soraya Tarzi , kći liberalnog mislioca Sardara Mahmuda Tarzija, bila je oličenje oslobođene žene 1920 -ih . 

Javno je ohrabrivala žene da same izaberu šta će odjenuti. Izdala je prvi afganistanski časopis za žene Ershad-I-Niswan i ohrabrila mlade žene da se obrazuju.
Ali bilo je previše dobro da bi potrajalo.

Kada su britanski listovi objavili fotografije Soraye bez vela, večere s muškarcima, a da ne spominjemo strane muškarce - popularni  Habibullāh Kalakāni nije imao ništa od toga, pa je predvodio ustanak - prisilivši Sorayu i njenog muža da pobjegnu u Indiju.

Odmah je zatvorio ženske škole i sve zapadne obrazovne centre, a Burka je postala obavezna. 

Međutim, njegova vladavina se pokazala kratkom i korumpiranom. Soraya Tazir preminula je u Rimu 1968.
Njena kći India D'Afghanistan  (rođena u Indiji 1929.) je evropska ambasadorka kulture u Afganistanu i neumorno je radila u korist ženskih prava.

Moda u prijeratnom Afganistanu-1960-ih

Dvije žene na modnoj reviji u Kabulu - 1966

Do 1960 -ih, više od trećine žena glavnog grada Afganistana Kabula - izabralo je zapadnu modu umjesto tradicionalne. Grad je bio živahna i egzotična destinacija za turiste. Bilo je to i na hipi karti i ubrzo su afganistanski kaputi postali najveći izvoznik odjeće u zemlji.

Hangama - afganistanska pop zvijezda 1970 -ih

U ovoj deceniji rođena je mlada afganistanska pjevačica   Hangama . Postala je popularna 1970 -ih zajedno sa suprugom Ahmadom Walijem . Sada živi u egzilu u Kanadi.

Vogue odlazi u Afganistan - 1969

Godine 1969., mlada dizajnerka iz Kabula Safia Tarzi (bez očigledne veze s kraljicom Soraya Tarzi) bila je u fokusu časopisa Vogue kada su te godine posjetili zemlju.

Tarzi je pomogla zamagljivanju granica između ženskog i muškog i s entuzijazmom uklopila zapadnjački i istočnjački dizajn, feminizirajući tradicionalne turbane i prsluke kako bi se slagala sa modernim zapadnim suknjama i čarapama.

O ovoj lijepoj i jasno jedinstvenoj ženi (barem za Afganistan) ima vrlo malo podataka.

Pročitaj više: U toku evakuacija posljednja dva bh. državljanina iz Afganistana

Pratite nas na Facebook akter.ba

AJK

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)